Skip to content

124 Highland StPaterson, NJ 07524

Built 1800

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2024

Property Information

Block2910
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 F 3G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,976
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,200
9%
Improvement Value:$191,600
91%
Total Assessment$210,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,740+3.9%
2024$10,336+9.5%
2023$9,435+7.2%
2022$8,801+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1800