Skip to content

113 Lyon StPaterson, NJ 07524

Apartment

Last Sale Price
$1,325,000
Last Sale Date
Aug 21, 2024

Property Information

Block2910
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2 F
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage3,797
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,900
7%
Improvement Value:$336,200
93%
Total Assessment$363,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,500+3.9%
2024$17,803+9.5%
2023$16,252+7.2%
2022$15,159+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,325,000

To:

Sq Ft3,797DeedBook 4761, Page 158

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft3,797DeedBook 4017, Page 80Recorded4/19/2021

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook D291, Page 227