Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
29-31 Highland StPaterson, NJ 07524
Last Sale Date
Nov 7, 2016
Property Information
Block2915
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class45
Description2 F
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,735
Acreage0.13
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$40,900
14%
Improvement Value:$249,200
86%
Total Assessment$290,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $14,781 | +3.9% |
| 2024 | $14,224 | +9.5% |
| 2023 | $12,985 | +7.2% |
| 2022 | $12,112 | +3.2% |
Property History
No events match the selected filters.