Skip to content

46 N York StPaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
May 24, 2013

Property Information

Block2917
Lot42
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB 3G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
75%
Improvement Value:$7,900
25%
Total Assessment$31,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,625+3.9%
2024$1,564+9.5%
2023$1,428+7.2%
2022$1,332+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000

To:

DeedBook 2333, Page 151