Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
108 Putnam StPaterson, NJ 07524
Last Sale Date
Jul 25, 1989
Property Information
Block2920
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,308
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$24,000
15%
Improvement Value:$135,800
85%
Total Assessment$159,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $8,142 | +3.9% |
| 2024 | $7,835 | +9.5% |
| 2023 | $7,153 | +7.2% |
| 2022 | $6,672 | +3.3% |
Property History
No events match the selected filters.