Skip to content

9 N York StPaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 22, 2003

Property Information

Block2923
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,374
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,600
16%
Improvement Value:$97,700
84%
Total Assessment$116,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,925+3.9%
2024$5,702+9.5%
2023$5,206+7.2%
2022$4,856+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,374DeedBook 724, Page 253