Skip to content

5-7 N York StPaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 24, 2006

Property Information

Block2923
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 1G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,100
11%
Improvement Value:$164,600
89%
Total Assessment$184,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,410+3.9%
2024$9,056+9.5%
2023$8,267+7.2%
2022$7,711+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,988DeedBook 1284, Page 5