Skip to content

147-149 Keen StPaterson, NJ 07524

Built 1900

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 27, 2021

Property Information

Block3007
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,634
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,000
11%
Improvement Value:$156,000
89%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,916+3.9%
2024$8,580+9.5%
2023$7,833+7.2%
2022$7,306+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft2,634DeedBook 4108, Page 227

Property Sale

Sale
$257,500
Sq Ft2,634DeedBook 3745, Page 210Recorded2/3/2020

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook D1970, Page 251

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook D1732, Page 164

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook D1476, Page 168

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook D1280, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1900