Skip to content

20 Franklin StPaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block3015
Lot3

Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
73%
Improvement Value:$12,700
27%
Total Assessment$47,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,430+3.9%
2024$2,339+9.5%
2023$2,135+7.2%
2022$1,991+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,000,000

To:

DeedBook 3956, Page 27

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook D1673, Page 9

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook D790, Page 272