Skip to content

21 N 6th StPaterson, NJ 07522

Built 1800

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Mar 8, 1999

Property Information

Block301
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,738
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,500
20%
Improvement Value:$117,900
80%
Total Assessment$147,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,510+3.9%
2024$7,227+9.5%
2023$6,598+7.2%
2022$6,154+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$82,000

To:

Sq Ft1,738DeedBook 161, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1800