Skip to content

Pt32-34 N 5th StPaterson, NJ 07522

Built 2006

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Aug 9, 2010

Property Information

Block303
Lot20.03
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,700
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,200
18%
Improvement Value:$173,100
82%
Total Assessment$211,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,766+3.9%
2024$10,360+9.5%
2023$9,458+7.2%
2022$8,822+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft2,700DeedBook 1976, Page 10

Property Sale

Sale
$487,000
DeedBook D1350, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 2006