Skip to content

Pt23-Pt27 N 4th StPaterson, NJ 07522

Built 2006

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Apr 10, 2017

Property Information

Block303
Lot6.04
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,700
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
13%
Improvement Value:$263,800
87%
Total Assessment$302,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,428+3.9%
2024$14,846+9.5%
2023$13,553+7.2%
2022$12,642+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 3037, Page 278Recorded4/20/2017

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook D1249, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 2006