Skip to content

79-93 Montgomery St(Unit C0202)Paterson, NJ 07501

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2018

Property Information

Block3109
Lot28
QualifierC0202
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionUNIT 2B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage964
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,700
28%
Improvement Value:$61,300
72%
Total Assessment$85,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,331+3.9%
2024$4,168-15.4%
2023$4,924-5.0%
2022$5,185+3.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$61,000

From:

To:

Sq Ft964DeedBook 3538, Page 91Recorded3/19/2019

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook D2445, Page 118Recorded3/19/2014

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook D1811, Page 280