Skip to content

91-93 Summer StPaterson, NJ 07501

Industrial

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Dec 8, 1997

Property Information

Block3110
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage5,000
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,500
38%
Improvement Value:$175,400
62%
Total Assessment$282,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,414+3.9%
2024$13,871+9.5%
2023$12,663+7.2%
2022$11,811+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft5,000DeedBook 153, Page 264