Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
59 Straight StPaterson, NJ 07501
Last Sale Date
Oct 7, 1976
Property Information
Block3112
Lot2
Sq Footage---
Acreage0.05
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$37,500
86%
Improvement Value:$6,100
14%
Total Assessment$43,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $2,221 | +3.9% |
| 2024 | $2,138 | +9.5% |
| 2023 | $1,952 | +7.2% |
| 2022 | $1,820 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.