Skip to content

504-506 E 18th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jul 12, 2006

Property Information

Block3207
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 3G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,224
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,000
8%
Improvement Value:$276,000
92%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,814+3.9%
2024$16,180+9.5%
2023$14,771+7.2%
2022$13,778+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft3,224DeedBook 1277, Page 60