Skip to content

403 E 18th StPaterson, NJ 07524

Built 2010

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Mar 16, 2021

Property Information

Block3301
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1 CB
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,328
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,900
6%
Improvement Value:$247,900
94%
Total Assessment$262,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,390+3.9%
2024$12,885+9.5%
2023$11,763+7.2%
2022$10,972+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft2,328DeedBook 4001, Page 201

Property Sale

Sale
$332,500

From:

To:

DeedBook 3121, Page 55Recorded8/16/2017

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook D2487, Page 274Recorded7/1/2014

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook D1986, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook D1431, Page 297

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook H146, Page 73