Skip to content

464-466 Madison AvePaterson, NJ 07524

Last Sale Date
Nov 9, 2018

Property Information

Block3302
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,742
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,300
12%
Improvement Value:$182,600
88%
Total Assessment$206,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,542+3.9%
2024$10,144+9.5%
2023$9,261+7.2%
2022$8,638+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 3448, Page 111Recorded11/13/2018

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook D372, Page 218