Skip to content

413-415 10th Ave(Block 3307 Lot 23)Paterson, NJ 07514

Apartment

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Oct 18, 2023

Property Information

Block3307
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage13,848
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,100
18%
Improvement Value:$682,100
82%
Total Assessment$835,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,553+3.9%
2024$40,950+9.5%
2023$37,384+7.2%
2022$34,870+6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000

To:

Sq Ft13,848DeedBook 4613, Page 240

Property Sale

Sale
$1,050,000
DeedBook D2148, Page 1

Property Sale

Sale
$371,000
DeedBook C143, Page 105