Skip to content

446-448 E 26th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Jan 6, 2026

Property Information

Block3312
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,904
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,000
17%
Improvement Value:$210,300
83%
Total Assessment$253,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,906+3.9%
2024$12,419+9.5%
2023$11,338+7.2%
2022$10,575+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000

To:

Sq Ft3,904DeedBook 5034, Page 166

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft3,904DeedBook 4358, Page 179

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 2607, Page 199Recorded3/30/2015