Skip to content

493 E 18th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jan 29, 1997

Property Information

Block3318
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,200
9%
Improvement Value:$153,700
91%
Total Assessment$168,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,605+3.9%
2024$8,281+9.5%
2023$7,560+7.2%
2022$7,052+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft2,320DeedBook 148, Page 171