Skip to content

491 E 18th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Oct 18, 2023

Property Information

Block3318
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,267
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,200
10%
Improvement Value:$137,100
90%
Total Assessment$152,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,760+3.9%
2024$7,467+9.5%
2023$6,817+7.2%
2022$6,359+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft2,267DeedBook 4612, Page 280

Property Sale

Sale
$293,750
Sq Ft2,267DeedBook 4262, Page 22Recorded3/9/2022