Skip to content

583-585 BroadwayPaterson, NJ 07514

Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Oct 11, 2021

Property Information

Block3412
Lot14

Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage8,375
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,200
11%
Improvement Value:$366,000
89%
Total Assessment$412,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,002+3.9%
2024$20,210+9.5%
2023$18,450+7.2%
2022$17,209+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft8,375DeedBook 4186, Page 55

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook D1867, Page 156