Skip to content

565-567 BroadwayPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 30, 2012

Property Information

Block3413
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,780
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,000
18%
Improvement Value:$229,700
82%
Total Assessment$278,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,200+3.9%
2024$13,665+9.5%
2023$12,475+7.2%
2022$11,636+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft3,780DeedBook 2212, Page 120

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook O155, Page 79