Skip to content

617-619 E 24th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jan 3, 2024

Property Information

Block3413
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,794
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,400
36%
Improvement Value:$93,200
64%
Total Assessment$144,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,367+3.9%
2024$7,090+9.5%
2023$6,472+7.2%
2022$6,037+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft1,794DeedBook 4662, Page 256

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 2802, Page 143Recorded4/6/2016

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 2725, Page 227Recorded11/18/2015