Skip to content

593-595 E 23rd StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Sep 20, 2022

Property Information

Block3414
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,630
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,800
30%
Improvement Value:$107,100
70%
Total Assessment$152,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,790+3.9%
2024$7,497+9.5%
2023$6,844+7.2%
2022$6,384+3.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft2,630DeedBook 4413, Page 111

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook D3309, Page 1Recorded5/14/2018

Property Sale

SaleMulti
$399,000
DeedBook D1432, Page 288

Property Sale

SaleMulti
$399,000
DeedBook D1296, Page 287