Skip to content

640 Madison AvePaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
May 15, 2023

Property Information

Block3422
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionPAVED LOT FENCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,800
58%
Improvement Value:$10,000
42%
Total Assessment$23,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,213+3.9%
2024$1,167-76.0%
2023$4,870+7.2%
2022$4,542+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

DeedBook 4526, Page 133

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 4242, Page 33Recorded2/10/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

DeedBook 2635, Page 283Recorded6/3/2015

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook D1445, Page 172

Property Sale

Sale
$278,100
DeedBook D1283, Page 254