Skip to content

131 12th Avenue(Unit C001)Paterson, NJ 07501

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block3501
Lot24
QualifierC001
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description864 SF 3 BDRM
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,900
11%
Improvement Value:$62,700
89%
Total Assessment$70,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,597+3.9%
2024$3,462+9.5%
2023$3,160+7.2%
2022$2,948+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

DeedBook 4931, Page 73