Skip to content

131 12th Avenue(Unit C002)Paterson, NJ 07501

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block3501
Lot24
QualifierC002
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description916 SF 3 BDRM
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$8,300
11%
Improvement Value:$65,700
89%
Total Assessment$74,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,770+3.9%
2024$3,628+9.5%
2023$3,312+7.2%
2022$3,090+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

DeedBook 4931, Page 80