Skip to content

63 Carroll StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2020

Property Information

Block3501
Lot40
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,700
8%
Improvement Value:$203,700
92%
Total Assessment$221,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,280+3.9%
2024$10,855+9.5%
2023$9,910+7.2%
2022$9,243+3.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 3457, Page 117Recorded11/28/2018

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook D2286, Page 47

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook D1272, Page 76

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook D776, Page 203