Skip to content

318-320 Governor StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2022

Property Information

Block3504
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,935
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,400
10%
Improvement Value:$131,900
90%
Total Assessment$146,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,454+3.9%
2024$7,173+9.5%
2023$6,548+7.2%
2022$6,108+3.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

DeedBook 3096, Page 104Recorded7/14/2017

Property Sale

SaleMulti
$36,000
DeedBook D1888, Page 20

Property Sale

SaleMulti
$36,000
DeedBook D1851, Page 131

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook D1160, Page 154