Skip to content

319-323 Fair StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Apr 18, 2017

Property Information

Block3509
Lot41
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,727
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,562+3.9%
2024$10,164+9.5%
2023$9,279+7.2%
2022$8,655+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

DeedBook 3046, Page 197Recorded5/3/2017

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

DeedBook 2391, Page 139Recorded11/1/2013

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook D1088, Page 172