Skip to content

315-317 Fair StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$86,500
Last Sale Date
Jul 11, 2003

Property Information

Block3509
Lot42
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,300
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,900
10%
Improvement Value:$261,500
90%
Total Assessment$290,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,796+3.9%
2024$14,238+9.5%
2023$12,998+7.2%
2022$12,124+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$86,500

To:

Sq Ft3,300DeedBook 633, Page 149