Skip to content

307 Fair StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$39,900
Last Sale Date
May 31, 1990

Property Information

Block3509
Lot4305
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description2F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,220
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,700
20%
Improvement Value:$97,000
80%
Total Assessment$121,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,201+3.9%
2024$5,967+9.5%
2023$5,447+7.2%
2022$5,081+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$39,900

To:

Sq Ft1,220DeedBook 126, Page 282