Skip to content

274 Hamilton AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Aug 4, 2022

Property Information

Block3513
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,438
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,100
11%
Improvement Value:$186,300
89%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,669+3.9%
2024$10,267+9.5%
2023$9,373+7.2%
2022$8,742+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft2,438DeedBook 4391, Page 195

Property Sale

SaleMulti
$279,000
Sq Ft2,438DeedBook 3634, Page 221Recorded8/14/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook D2312, Page 24