Skip to content

17 12th AvePaterson, NJ 07501

Built 2006
Commercial

Last Sale Price
$553,000
Last Sale Date
Sep 27, 2022

Property Information

Block3602
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,348
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,100
10%
Improvement Value:$174,000
90%
Total Assessment$194,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,889+3.9%
2024$9,517+9.5%
2023$8,688+7.2%
2022$8,104+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$553,000

To:

Sq Ft2,348DeedBook 4404, Page 291

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,348DeedBook 3600, Page 243Recorded6/20/2019

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook D762, Page 116