Skip to content

41 Auburn StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 17, 2023

Property Information

Block3607
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionNEW 6 APTS

Assessment

Land Value:$22,000
10%
Improvement Value:$198,100
90%
Total Assessment$220,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,214+3.9%
2024$10,792+51.6%
2020$7,116+59.9%
2019$4,451-9.2%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti

From:

To:

DeedBook 3088, Page 94Recorded7/5/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$30,000

From:

To:

DeedBook 2689, Page 206Recorded9/16/2015

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

DeedBook D2509, Page 5Recorded8/15/2014

Property Sale

Sale
$26,500
DeedBook D1973, Page 194

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook D965, Page 117