Skip to content

100 Carroll StPaterson, NJ 07501

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2021

Property Information

Block3608
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionNEW 40APTS/2RET
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$23,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,208+4.0%
2024$1,162+9.5%
2023$1,061+7.2%
2022$989+2.3%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 3502, Page 67Recorded1/31/2019

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 3433, Page 74Recorded10/22/2018

Property Sale

SaleMulti
$400,000

From:

To:

DeedBook 3305, Page 249Recorded5/9/2018

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$7,500

From:

To:

DeedBook D2720, Page 56Recorded11/10/2015

Property Sale

SaleMulti

From:

To:

DeedBook 2345, Page 47Recorded7/30/2013

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook D1524, Page 187

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook D515, Page 182