Skip to content

7-27 Lake StHaledon, NJ 07508

Commercial

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Apr 18, 2012

Property Information

Block3609
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 BR 12G
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage41,794
Acreage0.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$765,900
46%
Improvement Value:$886,500
54%
Total Assessment$1,652,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$84,190+3.9%
2024$81,017+9.5%
2023$73,961+7.2%
2022$68,988+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000

To:

Sq Ft41,794DeedBook 2191, Page 25

Property Sale

SaleMulti
$104,000
DeedBook D1158, Page 185