Skip to content

6-8 Governor StPaterson, NJ 07501

Vacant Land

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 27, 2024

Property Information

Block3703
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionNEW 1 FAMILY
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$9,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$9,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$494+3.9%
2024$476+9.5%
2023$434+7.2%
2022$405+3.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook D3744, Page 159

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 3744, Page 159Recorded1/31/2020

Property Sale

Sale
$500
DeedBook D2190, Page 140

Property Sale

Sale
$500
DeedBook H130, Page 63