Skip to content

16-18 Fair StPaterson, NJ 07501

Last Sale Date
Jul 24, 2018

Property Information

Block3710
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage3,055
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,800
26%
Improvement Value:$422,200
74%
Total Assessment$567,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,889+3.9%
2024$27,800+9.5%
2023$25,379+7.2%
2022$23,672+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$475,000

From:

To:

DeedBook 2626, Page 247Recorded5/12/2015

Property Sale

SaleMulti
$73,000
DeedBook T155, Page 310