Skip to content

639 E 27th StPaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$463,500
Last Sale Date
Sep 10, 2024

Property Information

Block3809
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,768
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
24%
Improvement Value:$174,000
76%
Total Assessment$229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,668+3.9%
2024$11,228+9.5%
2023$10,250+7.2%
2022$9,561+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$463,500

To:

Sq Ft2,768DeedBook 4796, Page 31