Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
698-700 E 22nd StPaterson, NJ 07504
Last Sale Date
Jul 19, 1995
Property Information
Block3815
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description3 F O2F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.11
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$72,000
77%
Improvement Value:$21,600
23%
Total Assessment$93,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $4,769 | +3.9% |
| 2024 | $4,589 | +9.5% |
| 2023 | $4,190 | +7.2% |
| 2022 | $3,908 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.