Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
730 E 22nd StPaterson, NJ 07504
Commercial
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 22, 1999
Property Information
Block3817
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage3,812
Acreage0.11
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$62,900
25%
Improvement Value:$190,900
75%
Total Assessment$253,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $12,931 | +3.9% |
| 2024 | $12,444 | +9.5% |
| 2023 | $11,360 | +7.2% |
| 2022 | $10,596 | +5.0% |
Property History
No events match the selected filters.