Skip to content

414-416 Park AvePaterson, NJ 07504

Commercial

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Dec 23, 2024

Property Information

Block3910
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F3G
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage4,470
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,000
15%
Improvement Value:$357,100
85%
Total Assessment$419,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,353+3.9%
2024$20,548+9.5%
2023$18,759+7.2%
2022$17,497+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft4,470DeedBook 4825, Page 149

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 4216, Page 132Recorded1/7/2022

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook H145, Page 126