Skip to content

763-769 E 27th StPaterson, NJ 07504

Commercial

Last Sale Price
$303,000
Last Sale Date
Apr 8, 2006

Property Information

Block3911
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SS
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage9,200
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
35%
Improvement Value:$341,500
65%
Total Assessment$521,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,570+3.9%
2024$25,569+9.5%
2023$23,342+7.2%
2022$21,773+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$303,000

To:

Sq Ft9,200DeedBook 1220, Page 169