Skip to content

743-745 E 27th StPaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jul 23, 2021

Property Information

Block3911
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,978
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,100
28%
Improvement Value:$136,600
72%
Total Assessment$189,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,665+3.9%
2024$9,301+9.5%
2023$8,491+7.2%
2022$7,920+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,978DeedBook 4100, Page 236

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,978DeedBook 3895, Page 254Recorded10/29/2020