Skip to content

64-66 18th AvePaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Jun 18, 2013

Property Information

Block4004
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,816
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,100
24%
Improvement Value:$200,900
76%
Total Assessment$265,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,502+3.9%
2024$12,993+9.5%
2023$11,861+7.2%
2022$11,064+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000

To:

Sq Ft3,816DeedBook 2335, Page 25