Skip to content

873-875 E 24th StPaterson, NJ 07513

Last Sale Date
Nov 16, 2018

Property Information

Block4005
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,584
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
23%
Improvement Value:$176,700
78%
Total Assessment$228,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,617+3.9%
2024$11,179+9.5%
2023$10,205+7.2%
2022$9,519+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook D1881, Page 155