Skip to content

785-803 E 27th StPaterson, NJ 07504

Commercial

Last Sale Price
$2,300,000
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block4008
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage21,700
Acreage13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$813,700
46%
Improvement Value:$963,000
54%
Total Assessment$1,776,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$90,523+3.9%
2024$87,112+9.5%
2023$79,525+7.2%
2022$74,177+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,300,000

To:

Sq Ft21,700DeedBook 3888, Page 271

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook D1988, Page 107